Drodzy Fani!
Długo musieliście czekać na szczegółowe informacje o zbliżającej się premierze boxu Republiki. Powodem tego milczenia było finalizowanie wszystkich skomplikowanych spraw prawnych i produkcyjnych. Aktualnie trwają prace nad oprawą graficzną. W miarę postępu prac będę podawał więcej informacji.

Zanim przejdziemy do szczegółów - kilka słów wprowadzenia. Box będzie nosił prosty tytuł: KOMPLET. Ukaże się w sprzedaży z początkiem listopada 2003 roku. Będą w nim repliki oryginalnych płyt, uzupełnionych o nagrania singlowe. Jednym słowem - WSZYSTKO. Wszystko co w swojej 20. letniej karierze zespół wydał na płytach. Płyty, które wcześniej nie były wznawiane zostały teraz z remasterowane przez Leszka Kamińskiego. Każda płyta będzie w tekturowej okładce, niczym mała płyta analogowa.

Oficjalnych płyt uzbierało się 11:

Nowe sytuacje
Nieustanne tango
1984
1982 - 1985
1991
Bez prądu
Siódma pieczęć
Republika marzeń
Masakra
Republika - Koncerty w Trójce
Republika - Ostatnia płyta

Ale w boxie będą dodatkowo jeszcze dwie premierowe płyty. Bardzo specjalne płyty. Z nagraniami nigdy przedtem nie wydanymi. Tytuł dwunastej płyty określa jej zawartość - "Demo". Podobnie jest z płytą trzynastą - "Roskilde".

Tak jak wspomniałem wyżej prace jeszcze trwają. Jest już przygotowana część pierwsza. Poniżej znajdziecie reprodukcje pierwszych siedmiu płyt. Celowo umieszczam również strony tylne okładek. Zastąpią one opisy. Za dwa tygodnie pokażę pozostałe sześć płyt...

Pozdrawiam,
Jerzy Tolak


Drodzy Fani,

W części pierwszej poznaliście pierwszych siedem płyt. Przyszła pora na pozostałe sześć.
Do płyt Republika Marzeń i Masakra zostały dołączone nagrania singlowe (Obejmij mnie, Czeczenio, Obejmij mnie, Czeczenio (instr.), Republika Marzeń i Moja Angelika) oraz utwory, które wcześniej ukazały się na "nowych Nowych Sytuacjach": Nie pójdę do szkoły oraz Biała flaga remix 2001 i Śmierć w bikini remix 2001.
Podwójny album "Republika" został rozbity na dwie osobne płyty: Koncerty w Trójce i Ostatnia płyta. Zawartość ich nie uległa zmianie.

Na tym kończy się zbiór wszystkich wcześniej wydanych nagrań płytowych Republiki. Został jeszcze specjalny suplement w postaci dwóch płyt zawierających premierowe nagrania.

DEMO

Tajemniczy tytuł, pod którym mogło skrywać się wiele różnych nagrań. Czytałem na forum wasze spekulacje. Niestety, nie znajdziecie na tej płycie nagrań zdunowickich (dla mniej wtajemniczonych: nagrań demo na ostatnią, niedokończoną płytę). Ten rozdział został zamknięty z dniem 22 grudnia 2001 roku. Nie znajdziecie również nagrań demo zarejestrowanych na samym początku istnienia zespołu. Nie istnieją w jakości pozwalającej na ich opublikowanie.

Znajdziecie natomiast (cytuję z opisu płyty):

Utwory 1 - 6:

W listopadzie 1983 roku Republika przystąpiła do rejestracji drugiego albumu. Zanim zostały zapisane właściwe dźwięki pierwsze dwa dni pracy w studiu zespół poświęcił na nagranie wersji próbnych. Między innymi dla realizatora nagrań Sławka Wesołowskiego, aby mógł poznać ich aranżacje. Wersje te zostały zagrane na żywo w studiu i zarejestrowane na wielośladzie. Jedynym zabiegiem realizatorskim było dogranie jeszcze raz samego wokalu Grzegorza. Na odnalezionej taśmie studyjnej ocalało tylko pięć utworów i jeden podkład instrumentalny. Reszta została niestety skasowana. Mimo wszystko wersje te pokazują jak powstawała płyta "Nieustanne tango".

Rejestracja: Studio "Wawrzyszew", Warszawa - 09 -10.11.1983
Realizacja: Sławomir Wesołowski, asystent: Mariusz Zabrodzki

utwory 7 - 10:

W oryginalnym składzie (z Pawłem Kuczyńskim) zespół wydał tylko dwa albumy: "Nowe sytuacje" i "Nieustanne tango". W drugim dniu rejestracji trzeciego albumu (19 czerwca 1986 roku) Republika, z powodu niepotrzebnych sporów, przerwała pracę i zakończyła swoją działalność. Grzegorz natychmiast powołał do życia Obywatela GC i już z innymi muzykami nagrał te utwory. Ukazały się one na płycie "Obywatel GC".
Ale zanim doszło do rozpadu Republiki, w lipcu 1985 roku, w warunkach studyjnych, zespół zagrał na żywo i zarejestrował na wielośladzie cztery utwory jako wersje demo na tą trzecią płytę. Taśma studyjna ocalała. I dzięki niej możemy usłyszeć fragment trzeciej, nienagranej, płyty Republiki.

Utwór 11:

Podczas powyższej sesji Republika nagrała również inną wersję utworu "Sexy doll". Ta wersja nie była przeznaczona na żadną płytę. Była natomiast wykonywana na koncertach.

Rejestracja: 25 lipca 1985
Realizacja: Wojciech Przybylski

Do tego opisu dodam, że wszystkie nagrania zostały w tym roku na nawo zgrane. Zrobił to Leszek Kamiński. Miał do dyspozycji oryginalne taśmy wielośladowe. Starał się utrzymać brzmienie Republiki z tamtych lat.

ROSKILDE

Istnieje w archiwum wiele zarejestrowanych koncertów radiowych i telewizyjnych. Wszystkie doskonale znacie. W dużym stopniu pomogło w tym DVD Republiki. Są również rejestracje koncertowe dokonane metodami dalekimi od profesjonalnych zasad. Też je w zasadzie znacie lub nawet sami je nagrywaliście. Do naszego Kompletu musieliśmy wybrać specjalny koncert. Koncert w historii Republiki wręcz legendarny. A i miejsce jego zagrania bardzo szczególne - Roskilde Festival. Dodatkowym atutem jest to, że ten koncert był znany w niewielkich fragmentach. Na naszej płycie jest CAŁY!! Od pierwszego słowa do ostatnich braw.

Przygotowując ten materiał zastanawialiśmy się nad... wyrzuceniem pierwszego utworu. Otóż, kiedy Republika rozpoczęła ten koncert akustyk szukał na mikserze instrumentów zespołu i "na żywo" ustawiał proporcje i brzmienie zespołu. Połapał się dopiero pod koniec tego utworu. Stwierdziliśmy jednak, że jest to dokument. Dokument opisujący historię Republiki.

Repertuar znajdziecie na reprodukcji okładki. Jak widzicie są w nim utwory zaśpiewane przez Grzegorza po angielsku, których nie było na angielskiej płycie 1984: The Agent (Układ sił), The great hypnotist (Wielki hipnotyzer), Fanatics of fire (Fanatycy ognia) i Pavlov's dogs (Psy Pawłowa).Koncert został nagrany na zwykłej taśmie, bezpośrednio z miksera. Taśma ta została z masterowana w Kasina Studio.

Tak więc znacie już wszystkie "13 cyfr".
Premiera Kompletu jest przewidziana na 15 listopada. Być może ukaże się jeszcze w październiku. Wszystko zależy od sprawności jego produkcji.

Pozdrawiam wszystkich,
Jerzy Tolak